دانستنی, طراحی موتورسیکلت

آشنایی با سیستم جرقه در موتورسیکلت‌ ها

سیستم جرقه موتورسیکلت‌

سیستم جرقه در موتورسیکلت‌ها به دو شکل ماگنتی و استارتی وجود دارند. موتورسیکلت‌های نوع ماگنتی نیز خود به دو دسته ترانزیستوری و پلاتینیوم تقسیم می‌شوند. اجزای مختلف این سیستم را می‌توانید از فروشگاه جاویدان با کمترین قیمت بازار تهیه نمایید.

موتورهای ماگنتی برق اولیه مورد نیاز خود را از طریق هندل زدن تولید می‌کنند. سیستم جرقه‌زنی در موتورسیکلت‌های ماگنتی دو حالت برق قسمت پایین (فلکه برق) و برق قسمت بالا (کویل) دسته‌بندی می‌شود.

بوبین موتور کجاست ؟

در حالت برقی قسمت پایین (فلکه برقی)، سیم‌پیچ‌هایی به نام بوبین وجود دارند که بر روی قطعِ‌های به نام صفحه برق بسته می‌شوند، بر روی این صفحه و دور بوبین‌ها قطعه‌ای به نام فلکه برق با دو قطب آهنربای  SوN  در حال چرخش هستند که با چرخیدن فلکه برق به دور این هسته، درون سیم‌پیچ‌ها جریان مغناطیسی برقرار شده و این جریان از سر سیم به بیرون هدایت می‌شود.

بر روی صفحه برق علاوه بر بوبین‌ها، قطعه دیگری به نام پلاتین وجود دارد که دارای یک قطب منفی و یک قطب مثبت است. وظیفه پلاتین در این مدار قطع و وصل کردن جریان برق بوبین برای جرقه‌زنی است، که این کار را با باز و بسته کردن دهانه انجام می‌دهد. در کنار پلاتین، قطعه دیگری به نام فیوز پلاتین وجود دارد، که وظیفه ذخیره برق دهانه پلاتین را برعهده دارد و قطب مثبت از این سه قطعه (بوبین، فیوز پلاتین و خود پلاتین) مجموعا توسط یک سیم به مثبت کویل هدایت می‌شود.

مشاهده این مطلب
روش نصب هدلایت LED موتورسیکلت

سیستم جرقه موتورسیکلت‌

فلکه برق در وسایل نقلیه مختلف به شکل‌های گوناگون و متناسب با حجم و نوع وسیله مورد نظر در اندازه‌‌های متفاوت و مختلفی وجود دارد. از آنجایی که به شکل مستقیم روی میل‌لنگ قرار داشته و برای تولید جریان مغناطیسی همراه با میل‌لنگ به دور سیم‌پیچ‌ها می‌چرخد، در قدیم به آن چرخ طیار نامیده می‌شد. در حقیقت این چرخ طیار دو وظیفه اصلی تولید و تامین ولتاژ مورد نیاز برای جرقه‌زنی در محفظه احتراق و تولید و تامین برق با ولتاژ کمتر برای چراغ‌ها و شارژ باتری را بر عهده دارد.

از آنجایی که فلکه برق متناوب یا جریان غیرمستقیم تولید می‌کند، که این جریان فقط جهت تولید جرقه مناسب است، قطعاتی به نام یکسوساز قبل از مدار باتری قرار می‌دهند تا بتواند این جریان را به شکل مستقیم یا غیرمتناوب در بیاورد و در باتری ذخیره‌سازی کند.

فروشگاه جاویدان با ارایه کلیه قطعات و اجزای داخلی و خارجی موتورسیکلت گامی محکم برای عرضه این محصولات برداشته است و از نظرات ارزشمند شما بزرگواران برای بهبود روند کاری خود استفاده می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *