طراحی موتورسیکلت

روغن موتور مناسب برای موتورسیکلت‌ ها

روغن موتور مناسب موتورسیکلت

چه روغن موتوری برای موتورسیکلت‌ مناسب است ؟

احتمالا برای شما بارها این سوال پیش آمده‌است که چه روغنی برای موتورسیکلت مناسب است؟ یا در چه زمانی باید روغن موتورسیکلت را عوض کرد؟

امروزه در بازار انواع و اقسام روغن برای موتورسیکلت وجود دارد و هر فروشنده و کارشناسی هم یک روغن ویژه را معرفی می‌کند.

اما باید بدانید که روغن‌موتورهایی مناسب موتورسیکلت‌های تولید داخل است، که به ترتیب کیفیت SE, SD داشته باشد. این نوع روغن‌موتورها بر اساس استاندارد API، قیمت و عملکرد با هم متفاوت می‌باشند. لازم به ذکر است که انواع روغن‌های موتور را می‌توانید از فروشگاه جاویدان تهیه کنید.

این نکته را هم باید بدانید که در طراحی یک سامانه احتراقی که روان‌کاری آنها با روغن‌موتور انجام می‌شود، دارای محاسبات دقیق برای تخمین فضای خالی بین قطعات است، تا با استفاده از روغن پر شده و باعث کاهش اصطحکاک شود. مقدار این فضاهای خالی، با توجه به چگالی حجمی روغن طراحی و محاسبه می‌شود.

روغن موتور مناسب برای موتورسیکلت‌ها

دقت داشته باشید که اگر میزان غلظت روغن عوض شود، این روغن نه تنها باعث کاهش اصطحکاک نمی‌شود، بلکه اصطحکاک را زیاد کرده و در نتیجه قطعات سفت‌تر حرکت می‌کنند. این مسئله باعث کاهش راندمان عملکرد انجین و افزایش دما شده، در نتیجه آسیب‌های بسیار جدی به قطعات وارد می‌شود.

مشاهده این مطلب
علت خرابی شمع موتورسیکلت‌ها

مقدار مواد افزودنی به روغن به نسبت آلیاژهای به‌کار رفته در ساخت قطعات و در نتیجه بهبود میزان روان‌کاری، کاهش ساییدگی قطعات، کم شدن دما، افزایش جذب مواد معلق ناشی از استفاده از سوخت و غیره است.

به یاد داشته باشید که استفاده از روغن‌موتورهای نامناسب، اثر خود را در هنگام تعویض دنده، در زمان کاهش سرعت، ایجاد افزایش مصرف سوخت، فشار زیاد به یاتاقان‌های میل‌لنگ، افزایش مشهود دمای انجین، فشار زیاد به پمپ روغن، ایجاد آسیب به رینگ‌های پیستون موتور و بلبرینگ‌های دوسر میل‌لنگ می‌شود.

فروشگاه اینترنتی جاویدان بهترین روغن موتورهای موجود در بازار ایران را به شما معرفی کرده تا بتوانید بهترین انتخاب را برای موتورسیکلت خود داشته باشید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *