دانستنی, قطعات موتورسیکلت

طریقه تعویض سیم کلاچ موتورسیکلت

تعویض سیم کلاچ موتورسیکلت

طریقه تعویض سیم کلاچ

یکی از قطعات موتورسیکلت سیم کلاچ می‌باشد. سیم کلاچ بر روی دسته چپ موتورسیکلت با کمک یک اهرم کشیده می‌شود. این سیستم در تولید وسایل نقلیه کاربرد دارد و از آن جایی که سریع آسیب می‌بیند، گاهی اوقات از رگلاژ درآمده و نیاز به تعویض دارد.

کلاچ سیمی جزو نخستین سیستم‌های کلاچ به شمار می‌آید و قدمت زیادی دارد. در کلاچ سیمی یک سیم وجود دارد که وقتی راننده موتورسیکلت آن را فشار می‌دهد، این سیم کشیده شده و کلاچ به کار می‌افتد. دور تا دور سیم کلاچ یک پوشش پلاستیکی قرار دارد.

زمانی که به کلاچ فشار وارد شود سیم در داخل پوشش پلاستیکی خود کشیده شده و به طرف عقب در حرکت است. سیم موجود به اهرم در بخش انتهای کلاچ وصل است و موقعی که کشیده می‌شود موجب آن است تا موتورسیکلت در حالت خلاصی قرار گرفته و تعویض دنده صورت گیرد.

سیم کلاچ بر اثر استفاده طولانی مدت و عوامل مختلف دیگر ممکن است دچار نقایصی شود و از تنظیم خارج شود.

مشاهده این مطلب
آشنایی با ایرادهای مربوط به شمع موتور و چگونگی رفع آنها

خرید سیم کلاچ موتور سیکلت

در صورت وجود علائمی مانند رشته رشته شدن سیم کلاچ، وجود بریدگی بر روی روکش پلاستیکی سیم، تابیدگی و ساییدگی سیم و … نیاز است که نسبت به تعویض سیم کلاچ اقدام کرد.

در صورت بروز آسیب دیدگی سیم کلاچ قابلیت تعویض دارد به طوری که از نمونه بهتری برای جایگزینی سیم قبلی استفاده شود. سیم‌های کلاچ به طور جداگانه در بازار وجود دارد و با تنظیم کردن طول سیم، می‌توان از آن‌ها برای موتورسیکلت استفاده کرد.

سیم کلاچ از سر و ته دارای دو خار است که بست سیم کلاچ را نگه می‌دارد و آن را به اهرم کلاچ وصل می‌کند. مکانیزم تنظیم هم در مجاورت اهرم کلاچ و بر روی پوسته کلاچ قرار دارد. به دنبال چرخاندن دو پیچ می‌توان کشش سیم را تنظیم کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *